Kurumiçi Girişimcilik

Kurumiçi Girişimcilik Nedir?

Kurumiçi girişimcilik (İngilizce’de “Intrapreneurship”), şirket çalışanlarının yenilikçi fikirler geliştirmelerini, bu fikirleri projelendirmelerini ve sonunda ticarileştirmelerini sağlayan tüm çalışmaları kapsamaktadır.

Kurumiçi girişimcilik programları uygulanan şirketlerin inovasyon performansında önemli ölçüde yükselme gerçekleşmektedir. Şirketler bu programlar sayesinde daha çok sayıda yeni ürün piyayasa sürebilmekte ve bu sayede rekabette avantaj elde etmektedir.

Dünyada uygulanan kurumiçi girişimcilik programlarının başarılı çıktıları arasında Sony’nin PlayStation ürünü, 3M’in post-it ürünü ve Google’ın Gmail servisi yer almaktadır.

Türkiye’de kurumiçi girişimcilik programı uygulayan firmalar arasında Akbank, Anadolu Grubu, LcWaikiki gibi büyük ölçekli firmalar yer almaktadır. Başarılı çıktılar arasında ise Finansbank’ın Enpara.com hizmeti, Anadolujet’in Park&Fly hizmeti gibi örnekler bulunmaktadır.

Her Şirket İçin Özel Program

BUBA, kurulduğu günden bu yana çok sayıda şirketin girişimcilik ve inovasyon yönetimi programına “program ortağı” olarak katkı sağlamıştır. Şirketlerde en yaygın şekilde uygulanan program formatları aşağıda belirtilmiştir:

  • Kurumiçi girişimcilik programı

  • Açık inovasyon merkezi (programı)

  • Hızlandırma programı

  • İnkübasyon programı


Siz de şirketinizde girişimcilik ve inovasyon programı başlatmayı düşünüyorsanız, programın tasarlanması ve yönetilmesi konularında BUBA’nın danışmanlık hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

 

Detaylı bilgi için bize ulaşınız!

 

BUBA Blog Etkinlikler