1. Hızlandırma Programları


BUBA Hızlandırma Programları

2014 yılında kuruluşumuzdan bu yana stratejik ortaklarlarımızda birlikte hızlandırma programları kurup yönetiyoruz.

Yeni hızlandırma programımız BUBA Campus.


BUBA Campus

Yeni hızlandırma programımız BUBA Campus girişimcilerini bekliyor.Maslak'ın göbeğinde konumlanmış kampüs içerisinde bir hızlandırma programı olan BUBA Campus girişimcilere sunduğu sayısız olanakla ekosistemdeki yerini aldı.


Hızlandırma Programlarıyla Girişimcilere Sunduğumuz Olanaklar


Kurup Yönettiğimiz Hızlandırma Programları 2014-2018


Yönettiğimiz Hızlandırma Programları aracılığıyla girişimcilere yönelik olarak onlarca ücretsiz eğitim düzenledik. Bu eğitimlerden bazılarının konu başlıkları: Yeni Ürün Geliştirme & İnovasyon Yönetimi, Teknoloji Girişimcileri İçin Fikri Mülkiyet Hakları, Patent ve Lisanslama, Markalaşma Stratejileri ve Marka Yönetimi, Dijital Reklam Stratejileri ve SEM, Affiliate (İş ortaklığı) Marketing, Sosyal Medya Tanıtım Stratejileri, Pitching Eğitimi, Silikon Vadisi ve Yatırım Almanın Sırları, Uygulamalı Teknik Siber Güvenlik Eğitimi, Bilinçli İş Fikri Oluşturma ve Doğrulama Eğitimi, Teşviklere Başlangıç ve Yeni ArGE Teşvikleri.

2. Melek Yatırımcılık


Türkiye'deki nitelikli girişimcilerin ve hızlı büyüme sağlayan erken aşama girişimlerin yatırım finansmanı sağlamak amacıyla başvurdukları kurumların başında gelmekteyiz. 70 adet akredite edilmiş yatırımcısıyla BUBA, Türkiye'nin yatırımcı portföyü en geniş melek yatırım ağlarından biri.


Melek Yatırımcılıkta Yeni Model: BUBA Syndicate

Kurulduğumuz günden bu yana çok sayıda şirketin girişimcilik ve inovasyon yönetimi programına “program ortağı” olarak katkı sağladık.2019 yılında yeni yatırım modeli olan BUBA Syndicate'e geçiyoruz.

Syndicate modeliyle mikro fonlar oluşturarak daha yüksek meblağlarda yatırım yapılabilmesi hedefleniyor.

BUBA-Syndicate, likidite eksikliği, temettü eksikliği, yatırım kaybı ve seyreltme gibi riskleri anlayan ve kendi yatırım kararlarını veren sofistike yatırımcılara yönelik olacak.

BUBA Syndicate'ler tek bir şirkete yatırım yapmak üzere kurulabileceği gibi çeşitlendirilmiş bir portföye de yatırım yapılabilir.

Erken aşama girişimlerden halka arz öncesi (IPO) şirketlere kadar geniş bir portföye yatırım yapma imkanı sunacak olan Syndicate modeli hayata geçiyor. Daha fazla bilgi için BUBA Syndicate'i ziyaret edebilirsiniz.


BUBA Mansion Investors Club

Türkiye’de yatırımcıları buluşturan ilk yatırımcı konağı olan BUBA Mansion'ı 2018 Aralık Ayı'nda Arnavutköy'de hizmete açtık.

BUBA Mansion, yatırımcıların “ortak akıl” için buluşabileceği, ülkeyi daha ileri götürebilecek yatırımları hayata geçirebilecekleri ve küresel yatırımcılarla işbirliği yapabilecekleri bir ortam sunuyor..Dünyadaki farklı yatırımcı kulüplerinden iyi uygulamaları yatırımcılarla paylaşma vizyonundaki BUBA Mansion, girişimcilerin ve yatırımcıların çalıştaylara katılabilecekleri ve seçilmiş fikirlerin asansör konuşmalarında değil şömine önünde tartışılabileceği bir ortam oluşturacak. Aynı zamanda içindeki değerli sanat eserleriyle ziyaretçilerine farklı bir sergi deneyimi sunarken çalışanlara ise keyifli bir çalışma ortamı yaratıyor.

3. İştiraklerimiz


BCB Yönetim Danışmanlığı

Sektörel deneyimleri ile fark yaratan Boğaziçi Üniversitesi mezunlarından oluşan danışman kadrosuyla BCB değişen iş dünyasının ihtiyaçlarına uygun bütünsel ve esnek danışmanlık modeli ile kurumlara ihtiyaç duydukları alanlarda yönetim danışmanlığı hizmeti verir.Şirketlerin kültürüyle uyum sağlayan danışmanları seçerek müşteri ile yakın ilişkiler geliştiren BCB alanında uzman yönetim ekipleri kuruyor, ihtiyaca göre ölçülebilir ve sürdürülebilir bir katma değer sağlıyor.


TreeT BUBA Tarım ve Teknolojileri

TreeT; BUBA Ventures iştiraki bir tarım ve tarım teknolojileri yatırım şirketidir. Manisa’nın Salihli İlçesi’nde 400 dönüm badem bahçesi, 270 dönüm zeytin bahçesi ile hayata geçen projede konvansiyonel tarımın yanı sıra tarıma yön verecek tarım teknolojilerinin projeye dahil edilmesi yatırımın en önemli amacını oluşturmaktadır.TreeT'in amacı yatırımcılara sağlayacağı yüksek kar oranları ve teknoloji alanında getireceği katma değerle TreeT modelini geliştirip klonlayarak bu ekonominin gelişimine destek sağlamak. TreeT'in ortaklık fırsatları devam ediyor, detaylı bilgi için TreeT ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


4. Girişim Sermayesi Yatırım Fonları


Bosphorist Teknoloji Fonu - TechinvestorsTR - PharmatechTR


Bosphorist ve TechinvestorsTR Girişim Sermayesi Yatırım Fonu'nun yatırım yaptığı sektörler E-ticaret servisleri, Tarım Teknolojileri, Finans Teknolojileri, Nesnelerin İnterneti, Biyoteknoloji ve Yapay Zeka. 2019 yılı itibariyle kurulan PharmatechTR Girişim Sermayesi Yatırım Fonu sağlık ve ilaç dikeyinde yatırım yapacak.Bosphorist Teknoloji Fonu BUBA Ventures ve İstanbul Portföy‘ün 2017 yılında güçlerini birleştirerek kurduğu İstanbul merkezli bir girişim sermayesi yatırım fonudur. Ana yatırım uzmanlığı E-ticaret servisleri, Tarım Teknolojileri, Finans Teknolojileri, Nesnelerin İnterneti, Biyoteknoloji ve Yapay Zeka üzerine olan Bosphorist yatırım önceliğini ise B2B iş modeline sahip, SAAS çalışan ürünlere veriyor. Bosphorist Teknoloji Fonu geçen yıl ilk yatırımını telekom, finans ve yapay zeka alanlarında yenilikçi, sonuç odaklı ürün ve hizmetler geliştiren Metamorfoz girişimine yatırım yaptı.
2019 yılı itibariyle kurulan diğer Girişim Sermayesi Yatırım Fonları:
TechInvestorsTR - PharmatechTR5. Patent Değerleme


Türkiye’de şirketler arasında patent kültürünün yaygınlaşmasını sağlamak amacıyla son yıllarda kayda değer ilerlemeler olmuştur. Bu ilerlemeler arasında, yerli patent kullanılarak üretilen ürünlerden elde edilen gelirlere vergi muafiyeti sağlanması, değerleme raporu bulunan patentlerin şirket varlıkları arasında gösterilmesi, patentlerin kredi başvurularında teminat olarak gösterilebilmesi gibi konular yer almaktadır.

BUBA, Türkiye’deki şirketlerin patent portföylerinin zenginleşmesi ve şirketlerin sahip oldukları patentlerin yurtdışı pazarlara açılması konularında işbirliği yapmaktadır.

BUBA’nın patent danışmanlığı hizmet kalemleri arasında;

Patent Değerlemesi

Devlet Teşvikleri Danışmanlığı

Patent Ticarileştirme Danışmanlığı

Patent Satınalma, Satış, Lisanslama Danışmanlığı

İş Ortağımız SGP Patent ve Danışmanlık ile birlikte;

  Türkiye’deki şirketlerin patent portföylerinin zenginleşmesi ve şirketlerin sahip oldukları patentlerin yurtdışı pazarlara açılması konularında işbirliği yapar.

  Vizyonu, şirketlerin sınırlarının ötesine bakmalarını sağlamaktır.

  Hedefleri doğrultusunda ileriye bakmayı bilen şirketler fikirlere, bilgiye ve teknolojiye kolay ve hızlı erişir, böylelikle şirket içine akan bilgiyi artırır, iç yenilenme ve gelişim oranını hızlandırırlar. Hedef pazara sunulan yenilikler de satış oranlarını artırır.

  Patent tarafından sunulan hizmetler;

  Patent/Fikri mülkiyet varlıkları analiz ve değerleme

  Fikri mülkiyet hakları yönetimi

  Fikri mülkiyet hakları (varlıklarını) lisanslama ve nakit yaratma,

  Fikri varlıklar için due diligence (durum tespiti),

  Fikri mülkiyet varlıklarınızın stratejik yönetimi,

  Fikri Mülkiyet Haklarınızın mali, hukuki ve diğer işlemlere konu edilmesi,

  Fikri Mülkiyet Varlıklarınız ile ilgili vergi avantajları ile destek ve teşvik uygulamaları

ile tüm “Fikri Hakların Yönetimini” kapsar.

6. Kurumiçi Girişimcilik


Kurumiçi girişimcilik (İngilizce’de “Intrapreneurship”), şirket çalışanlarının yenilikçi fikirler geliştirmelerini, bu fikirleri projelendirmelerini ve sonunda ticarileştirmelerini sağlayan tüm çalışmaları kapsamaktadır.

Kurumiçi girişimcilik programları uygulanan şirketlerin inovasyon performansında önemli ölçüde yükselme gerçekleşmektedir. Şirketler bu programlar sayesinde daha çok sayıda yeni ürün piyayasa sürebilmekte ve bu sayede rekabette avantaj elde etmektedir.

Her Şirket İçin Özel Program

BUBA, kurulduğu günden bu yana çok sayıda şirketin girişimcilik ve inovasyon yönetimi programına “program ortağı” olarak katkı sağlamıştır. Şirketlerde en yaygın şekilde uygulanan program formatları aşağıda belirtilmiştir:

Kurumiçi Girişimcilik Programı

Açık İnovasyon Programı

Hızlandırma Programı

İnkübasyon Programı